Lepší firma pro lepší život!

Průběžné zlepšování

Zlepšovatelské hnutí a firemní kultura

Ve výrobních částech firem často narážím na snahu o zavedení průběžného zlepšování (v kancelářích tuto snahu vídám po hříchu mnohem méně často). Průběžné zlepšování je bezesporu správnou cestou ke snižování nákladů a zvyšování hodnoty pro zákazníky. Jen jeho efekt je dán víc firemní kulturou, než množstvím a způsoby plýtvání v dané firmě. A tak, když zlepšování, třeba formou Kaizenu nefunguje dostatečně, se hledají způsoby, jak zvýšit zlepšovatelskou aktivitu pracovníků. V řadě firem na to jdou tím nejjednodušším způsobem, ale ne právě ideálním - stanoví plán počtu zlepšovatelských návrhů a s tím spojí výši odměn. To přináší většinou hned několik negativních důsledků:

1. V případě splnění plánu se nové nápady schovávají až do dalšího období (třeba i ¼ roku). Pokud jsou to kvalitní nápady, pak se ztrácí čas a peníze.

2. V případě blížícího se termínu „uzávěrky“ a nedostatečného počtu zlepšováků to lidi vede k navrhování nesmyslů, jen aby se splnil plán a byly prémie. Někdo ale musí návrhy posuzovat a řešit! Zvyšuje se tak další plýtvání časem hodnotitelů. V některých firmách to dotáhli tak daleko, že pokud dojdou nápady, tak se dělají návrhy proti návrhům. Tedy třeba jedna směna navrhne přesunout místo pro umístění palet. Druhá směna navrhne změnit toto nové umístění, které je v prvním návrhu, atd. Z jednoho návrhu jsou tak hned 2!

3. To vše má ještě jeden důsledek. Z dlouhodobého pohledu nejzávažnější – dochází ke zhoršování firemní kultury a celé zlepšovatelské hnutí (a s ním Kaizen, 5S, atd.) tak získává nálepku jen dalšího nesmyslu, který vzešel z vedení firmy!

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode