Lepší firma pro lepší život!

Merchandising

Svého času jsem pro jednu velkou firmu řešil zakázku, kdy jsme s několika kolegy zjišťovali počet návštěvníků prodejen a jaké produkty si vezmou do ruky, na jakou reklamu se podívají, kam dojdou a také, jaké propagační materiály si vezmou a odnesou. Prostě kus merchandisingu. Akce proběhla v řadě prodejen po celé ČR a při prezentaci výsledků u klienta přišel dotaz: Jak je možné, že máte tak nízká čísla u propagačních materiálů, které si zákazníci odnesou, když naše čísla jsou mnohonásobně vyšší?

Moje odpověď byla jednoduchá: Naše čísla ukazují, kolik materiálů si vzali zákazníci sami, ale vaše čísla k nim přičítají, co dají zákazníkům vaši prodejci. Mnohokrát jsem viděl, že vaši prodejci doslova vnutili zákazníkům materiály, i když je odmítali.

Moje odpověď vyvolala u tázajícího poněkud zděšení. Byl totiž odpovědný za vymýšlení, tisk a distribuci propagačních materiálů. Materíly měly spoustu stran, byly plnobarevné a na křídovém papíře... Test ukázal, že by firma mohla na propagačních matriálech ušetřit nemalé finanční prostředky. Následně jsme všechna zjištění řešili na kurzech s vedoucími prodejen.

Množství a umístění propagačních materiálů je součástí skoro každého testu "prodejních" ploch. Jejich obsah, rozsah a vzhled je jiná kapitola. O tom třeba někdy příště.

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode