Lepší firma pro lepší život!

Výchova odborníků

Ze všech stran slyším, jak si vedoucí pracovníci stěžují, že nejsou na trhu práce potřební odborníci, především do výroby. Nejednou jsem slyšel, že za to může rozpadlé učňovské školství. Jistě, něco na tom bude. Na druhou stranu – kolik let již má učňovské školství nedostatek učňů?

Na kurzech se občas ptám, především mistrů, koho by doporučili ze svých podřízených na post mistra v případě, že by firma spouštěla nový provoz. Když pominu dvě varianty, které ukazují na špatnou firemní kulturu:

  • Nikoho, přece se nezbavím toho nejlepšího pracovníka.
  • Toho nejhoršího.

Tak dostávám stále stejnou odpověď:

  • Nikoho takového nemám.

Vždy se jich ptám, jaké jsou základní povinnosti, za které jsou všichni šéfové placeni. Ještě jsem nedostal odpověď, že mezi ně patří také výchova nových odborníků a šéfů. Pokud to nedělají mistři, tak kdo? Interní trenéři? V malých a středních firmách? Zapomeňte - většinou tam nikdo takový není. Jak to, že mistři zastupitelnost neřeší? Snadno to pochopíte v okamžiku, když slyšíte některého z top manažerů říkat, že se obává, co se stane, až odejde do důchodu letitý pracovník, který je velkým odborníkem ve svém oboru. Nemají totiž nikdo, kdo by ho nahradil. Vždy se jich ptám, jak dlouho vědí, že ten pracovník půjde do důchodu. Často nechápou, kam tím mířím. Přitom je jasné, že to vědí minimálně několik let… Chápu, že vychovávat si odborníky stojí peníze. Chápu i obavu, že někoho něco pracně naučím a on mi odejde ke konkurenci. Je to začarovaný kruh. Přesto z něho vede cesta ven. S vytvořením systému výchovy odborníků je potřeba zapracovat také na firemní kultuře. To aby zkušení pracovníci neodcházeli ke konkurenci pro plat vyšší o 500,- Kč. Toho nelze dosáhnout ze dne na den. A právě v tom evidentně v řadě firem zaspali…

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode