Lepší firma pro lepší život!

flexibilní výroba není Štíhlá výroba

Vytvořte flexibilní výrobu!

Témata kurzů, které ve firmách školím nejčastěji:
5S (7S), TPM, SMED, Kaizen, FMEA, Lean Six Sigma, Řízení kvality

Řadu let se pohybuji po firmách a sleduji, jak závod s časem nabývá čím dál tím větší důležitost. Průběžně se mění podmínky, ekonomika se globalizuje, konkurenční boj se stále přiostřuje, dochází k nejrůznějším turbulencím... Do toho zákazníci zvyšují svůj tlak na kvalitu a k tomu požadují dodávky malého množství produktů, téměř v individuální úpravě a ještě za nejnižší cenu! Obchodníci získají zakázky, jen když slíbí splnění takových požadavků. Ale výroba chce vyrábět velké množství stejných produktů bez nutnosti změn výrobních postupů a nástrojů... To ve firmách způsobuje, mimo jiné, problémy mezi obchodním oddělením a výrobou.

Kde jsou ty doby, kdy Henry Ford uspěl s přístupem, že zákazník může mít barvu vozu, jakou chce, tedy pokud bude černá...

A tak ve výrobních firmách hledají možnosti jak snížit čas potřebný na dodání objednaných produktů. Stalo se běžnou praxí, že se při počítání minut ve výrobě používají techniky jako SMED, Lean Six Sigma, JIT, Kanban, Kaizen, FMEA, 5S, TPM, atd. s jediným cílem: štíhlá výroba. Pro firmy z automobilového průmyslu, ale nejen pro ně mám řadu témat v úpravě podle požadavků ČSN EN ISO 900x, IATF 16949 a dalších norem.

Jak u vás fungují tyto metody?

Kam se v tom ztratily hodnoty jako:

Hrdost, radost, řemeslo, sebevědomí, síla, tradice, uznání, úsilí, zkušenost?!

Cílem snahy o změnu by neměla být štíhlá výroba, ale flexibilní výroba, stojící právě na výše uvedených hodnotách.

Navíc se často zapomíná na hodiny a dny, které se ztratí při zpracovávání objednávek v administrativě...

Když lidé z výroby přijdou v takových firmách do kanceláří a srovnají si, jak to tam vypadá a co se přitom požaduje od nich, tak to vede k ještě větší propasti mezi výrobou a administrativou.

Vždy odpovědným osobám navrhuji komplexní řešení. Tedy neřešit štíhlou výrobu, ale vytvořit flexibilní (štíhlou) firmu.

Pojem "flexibilní firma" je natolik obsáhlý, že jeho řešení přichází v úvahu snad jen formou poradenství v kombinaci se vzděláváním.

Nechme lidi zažívat pocit z dobře vykonané práce!

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode